همیار مجازی

مفاهیم اولیه سیستم عامل

با سلام خدمت کاربران محترم همیار مجازی .

ما در این مجموعه آموزشی میخواهیم برای شما کاربران عزیز مفاهیم اولیه و پایه ای سیستم عامل رو تا سطح پیشرفته توضیح دهیم .

در درس اول شما را با تعریف های سیستم عامل و کار هایی که یک سیستم عامل انجام میدهد آشنا می کنیم . دقت داشته باشید سیستم عامل و چیزایی که میخواهیم توضیح دهیم هیچ ربطی به ویندوز یا لینوکس و یا …. ندارد و ما صرفا میخواهیم برای شما موضوع سیستم عامل و همان نرم افزار که استفاده از سخت افزار ها را برای شما به ارمغان می آورد شرح دهیم .

سیستم عامل (OS = Operating System) اغلب اولین برنامه می باشد که با روشن کردن کامپیوتر در حافظه ی کامپیوتر بارگیری میشود و بعد از باز شدن بعضی از قسمت های سیستم عامل به طور دائم تا هنگامی که کامپیوتر روشن است و در حال اجرا میباشد در حافظه باقی می ماند(Resident) برخی قسمت های دیگر آن نیز بین حافظه اصلی Main Memory و حافظه ی ثانویه همانند دیسک ها جابجا می شوند که به آن ها قسمت گذرا یا Transient گویند و به این عمل مبادله (Swapping) گفته میشود .
هدف های اصلی سیستم عامل به دو بخش تقسیم میشود :

۱ – به وجود آوردن یک سطح ارتباطی (Interface) بالاتر و ساده تر با کامپیوتر به گونه ای که بتوان از سخت افزار ساده تر استفاده کرد و یا اصلا از آن استفاده کرد

۲- فراهم کردن اقتصادی ترین و بهینه ترین نحوه استفاده ار سخت افزار  کامپیوتر به عبارتی دیگر مدیریت بهینه منابع (Resources Management) سیستم عامل ها سعی میکنند به هر دو هدف برسند ولی در عمل این اهداف ممکن است باهم در تضاد باشند . پس با نگرش از بالا به پایین سیستم عامل فراهم کننده واسطه ای برای کاربران است و با نگرش از پایین به بالا به سیستم عامل مدیر اجزا و منابع سیستم است .

Os

در قسمت های بعدی ادامه آموزش های سیستم عامل رو به زودی خواهیم گذاشت .!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.