همیار مجازی

فلیک واحد زمانی جدید فیسبوک | Flick the new Facebook timepiece

فلیک

 

فلیک (flick) چیست ؟

فلیک نام واحد زمان جدیدی‌ست که شرکت فیس‌بوک آن را ساخته یا شاید بهتر است بگوئیم اختراع کرده است. اگر پیش خودتان فکر می‌کنید چرا با وجود واحد زمان ثانیه و تمامی زیر مجموعه‌‌های کوچک و بزرگ آن چه نیازی به یک واحد زمان تازه بوده است بهتر است اندکی حوصله کنید و ادامه این مطلب را بخوانید چرا که لحظات هیجان‌انگیزی در انتظار شما هستند.

خب واقعا فلیک چیست؟ فلیک در حقیقت یک هفتصد و پنج میلیون و ششصد هزارم ثانیه (یا اگر عددی آن را بیشتر می‌پسندید ۱/۷۰۵,۶۰۰,۰۰ ثانیه) در مقیاس عددی یا ۱٫۴۱۷۲۳۳۵۶۰۰۹۰۷۰۳e-9 در واحد اعشاری یا دسیمال است. فکر می‌کنم با این تعریف کار سخت‌تر شد. حالا این Flick واقعا به چه دردی می‌خورد. راز جالب این عدد در اعدادی ست که به سادگی بر آنها بخش‌پذیر است؛ این اعداد عبارتند از : ۸, ۱۶, ۲۲٫۰۵, ۲۴, ۲۵, ۳۰, ۳۲, ۴۴٫۱, ۴۸, ۵۰, ۶۰, ۹۰, ۱۰۰ و ۱۲۰٫ دوباره این اعداد را از اول نگاه کنید نکته مشترکی در بین بعضی از آنها نمی‌بینید؟

 

فلیک

 

محتوای تصویری

حتی اگر در زمینه ساخت محتوای تصویری و ویدئویی نیز کار نکرده باشید بازهم برخی از این اعداد می‌توانند برای شما آشنا باشند. عددهای ذکر شده در حقیقت همگی نرخ فریم یا فرکانس‌هائی هستند که در پروسه انکودینگ یا نمایش محتوای مولتی‌مدیا نظیر فیلم یا موسیقی به کار گرفته می‌شوند. مثلا ۲۴ فریم در ثانیه، ۱۲۰ هرتز (در نرخ بروزرسانی تلویزیون‌ها) یا نرخ نمونه‌برداری ۴۴٫۱ کیلوهرتز.

 

فلیک

 

توضیح

در حال عادی این اعداد در زمانی که به یک عدد اعشاری تبدیل شده و برحسب ثانیه بیان شوند هیچ‌گاه به یک عدد رند تبدیل نخواهند شد به‌عنوان نمونه یک بیست و چهارم ثانیه (که کل صنعت سینما روی آن استوار شده است!) برابر است با ۰٫۰۴۱۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶٫ که این شش‌ها تا بی‌نهایت ادامه داشته و با اینکه این عدد معمولا به صورت ۰٫۰۴۱۶۷ ثانیه گرد می‌شود اما نگفته پیداست که این تقریب با واقعیت به صورت کامل منطبق نموده و تنها یک نزدیک‌سازی برای راحت‌تر کردن کار است اما اگر در این محاسبه از Flick استفاده کنیم دیگر نیازی به تقریب نیست که یک بیست و چهارم فریم در محاسبه جدید دقیقا معادل ۲۹,۴۰۰,۰۰۰ فلیک است، ۱/۱۲۰ بر همین روال ۵,۸۸۰,۰۰۰ و ۱/۴۴,۱۰۰ برابر ۱۶,۰۰۰ عدد Flick خواهد بود.

 

فلیک

 

این اعداد نه‌‌تنها برای من شما آسان‌تر بوده و بهتر به خاطر سپرده می‌شوند بلکه راه آسانی پیش روی کامپیوتر برای محاسبه و مقایسه آنها می‌گذارد. حتی فرم عجیب و غریب NTSC یعنی ۲۳٫۹۷۶ فریم (یا دقیق‌تر ۲۴ ضربدر حاصل تقسیم ۱۰۰۰ بر ۱۰۰۱ که معادل ۲۳٫۹۷۶۰۲۳۹۷۶۲۳۰ شش رقم آخر تا بی‌نهایت تکرار می‌شود) نیز در این واحد جدید دقیقا ۲۹,۴۲۹,۴۰۰ فلیک می‌شود.

واحد زمان جدید با اینکه هنوز به صورت عملی مورد استفاده قرار نگرفته اما در صورت مقبولیت آن در مقایس جهانی بسیاری از مشکلات فعلی ناشی از اعداد اعشاری زمانی به صورت کامل برطرف می‌شود. اگر به این موضوع علاقه‌مند شده و قصد کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارید می‌توانید از لینک منبع استفاده کنید.

 

فلیک

 

 

بررسی ویدیویی

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.