همیار مجازی

معرفی انواع کولر گازی | کولرگازی سرد و گرم – سرد خالی

کولرگازی یا اسپلیت چیست ؟

کولرگازی گرم و سرد

کولر گازی یعنی دستگاهی است با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما میکند و کولر گازی در سال ۱۹۰۲ میلادی توسط ویلیس کریر اختراع شد .

معرفی انواع کولرگازی

۱)کولرگازی یک تیکه (پنجره ای)

به کولر یک تیکه ای گفته میشود که نیمی از آن باید داخل محیط و نیم دیگر آن باید در محیط خارج در مجاورات هوا باشد که معمولا داخل پنجره نصب میشوند و به همین خاطر است که به کولر گازی پنجره ای نیز معروف است .

معرفی انواع کولرگازی

۲) کولرگازی دوتکه

کولرهای دوتکه از دو واحد مجزا ساخته شده اند ،یونیت خارجی شامل دو بخش کمپرسور و کندانسور است که در بیرون از منزل نصب میشوند و یونیت داخلی که اپراتور در آن جایی دارد در داخل منزل نصب می شود و یونیت داخلی و خارجی با دو لوله مسی به یکدیگر متصل میشوند.

کولر گازی گرم وسرد

۳) کولرگازی پرتابل

کولرگازی پرتابل برای ظرفیت های پایین ساخته شده است که بجز حالت سرمایش حالت گرمایش نیز دارید همانطور که از نامش پیداس این کولر گازی قابلیت جابه جایی دارد و برای محیط های کوچک طراحی شده است.

کولرگازی پرتابل

۴) کولرگازی ایستاده

کولر گاز ایستاده دو تکه است یعنی دارای دو بخش داخل و خارجی است ،که پنل داخی در داخل محل نصب میشود و نمیتوان آن را جا به جا نمود و پنل خارجی نیز در بیرون نصب میشود . همچنین مصرف این کولر گازی ها بسیار پایین است و برای مکان های بزرگی همانند سالن ها مناسب است .

کولرگازی ایستاده

۵) کولرگازی سقفی

این نوع کولر های در کف جایی را اشغال نمی نمایند بلکه در سقف های کاذب قرار گرفته و پوشیده میشوند که به دلیل توزیع هوا مناسب در کانال بسیار مورد استفاده قرار میگیرد .تهویه چندین فضا به استفاده از یک کولرگازی سقفی ،ابعاد کوچک ،وزن کم و دارای سطح صدای بسیار کمی از مزیت های این کولرگازی است .

کولرگازی سقفی

۶) کولرگازی داکت

این کولرگازی نیز دارای دو بخش است که یک پنل در داخل نصب میشود که هواساز نام دارد و پنل دیگر در بیرون نصب میشود که کندانسور نام دارد که با لوله های مسی به یک دیگر متصل میشوند .از مزایایی اسپلیت داکت میتوان به مصرف کم انرژِی و همچنین تهیه هوای تازه و اکسیژن را نام برد .

کولر گازی داکت

۷) کولر گازی چند شعبه

کولر گازی های چند پنله یا به اصطلاح اسپلیت های چند پنله به سیستم هایی میگونید که میتوان به پنل خارجییشان بیش از دو پنل داخلی متصل شود.

کولرگازی چند پنله

کولرگازی سرد و گرم

امروزه برای سرد کردن منزل از سیستم های مختلفی استفاده میشود مانند: کولر آبی ،انواع کولر گازی ها و … همچنین برای گرامیش خانه نیز از وسایل مختلفی استفاده میشود مانند: بخاری گازی ،پکیج و … اما شاید ندانید که کولرگازی هایی نیز داریم که هم سرمایشی هستند و هم گرمایشی یعنی در فصل تابستان و اوقاتی که هوا گرم است خانه خرا خنک می کنند و در زمان هایی که هوا سرد است خانه را گرم میکنند که به اینها کولرگازی های سرد و گرم (اسپلیت های سرد و گرم) میگویند و اماباید توجه داشته باشید که کولرگازی را زمانی که روی حالت گرمایش قرار میدهید مصرف انرژی ان بیشتر از حالت سرمایش است .

کولرگازی سرد و گرم

کولر گازی سرد

کولر گازی سرد یا همان اسپلیت سرد به سیستمی می گویند که فقط عمل سرمایش انجام میدهید یعنی هوای گرم داخل خانه را گرفته و هوای خنک باز میگرداند و این کار را تا زمانی انجام میدهد که به دمایی تعیین شده برسد.

کولر گازی سرد

انواع گاز کولر گازی

انواع گاز کولر گازی

گاز کولر گازی

گاز کولر گازی یا گاز اسپلیت که در اصطلاح علمی به آن فریون میگویند ،فریون نامی برای طبقه ای از مواد شیمیایی است که به عنوان سرد کننده در سیستم های مطبوع استفاده میشود . که معروف ترین گاز های فریون گاز r22 و گاز r410  میباشد .

گاز r22

گاز r22 مخصوص کولرگازی های عادی و معمولی است و در چهار دهه گذشته بیشترین استفاده را در سیستم های تهویه مطبوع داشته است که متسفانه گاز r22 در تخریب لایه اوزون تاثیر بسزایی دارد. در این راستا باید تا سال ۲۰۲۰ تولید سیستم های مطبوعی که از گاز r22 استفاده میکنند متوقف شود و در حال حاضر تولیداین سیستم ها فقط در کشورهای جهان سوم است .

گاز r410

گاز r410 مخصوص گولرگازی های حرفه ای و اینورتر می باشد .

مزیت های گاز r410 نسبت به گاز r22 :

عمر بیشتر قطعات ،سرمای بیشتر وماندگاری بالاتر.

کمپرسوری که از گاز r410 استفاده مکیند دارای فشار بیشتری است که باعث بهبود سرمادهی میشود.

در جذب و آزاد شدن گرما از گاز r22 بهتر عمل می کند.

تفاوت کولرگازی و کولر آبی

تفاوت کولرگازی و کولر آبی

اساس کار کولر های آبی اینگونه است که با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمایی نهان از دمایی محیط می کاهد اما اساس کار کولر گازی به این صورت است که ،وجود مبرد با دمای پایین در لوله‌های اواپراتور و مکش هوای گرم محیط بوسیله فن و گذر این هوا از بین لوله‌های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می‌شود و گرمای دفع شدهٔ محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می‌شود .

مزیت های کولرگازی نصبت به کولر آبی

به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد و در واقع تهویه مطبوع را حاصل می‌کند، زیرا هم رطوبت، هم دما را کاهش می‌دهد و هم با داشتن فیلتر ذرات معلق در هوا را با فیلتر خود از هوای اتاق جدا می‌کند.
برخلاف کولرهای آبی، رطوبت را افزایش نمی‌دهد. یعنی تهویه مطبوع را حاصل نمی‌کند. کولر گازی از این جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

در محیطی که کولر گازی نصب می‌شود مکان باید ایزوله باشد با محیط بیرون؛ ولی در کولر ابی محیط ایزوله معنا ندارد چون کولر ابی باید در محیط بیرون نصب باشد.
چرخه انتقال گرما در برخی کولرهای گازی می‌تواند معکوس شود و از آن می‌توان بعنوان بخاری نیز استفاده کرد؛ ولی در کولر ابی این امکان وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “معرفی انواع کولر گازی | کولرگازی سرد و گرم – سرد خالی

[…] معرفی انواع کولر گازی | کولرگازی سرد و گرم – سرد خالی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.