همیار مجازی

درباره‌ی رستوران زنجیره‌ای مک دونالد | حقایقی درباره‌ی رستوران مک دونالد

رستوران مک دونالد:

مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان است. رستوران مک دونالد در ۱۱۹ کشور جهان فعالیت میکند و بیش از ۳۵,۰۰۰ شعبه دارد. این رستوران بطور متوسط روزانه به بیش از ۷۰ میلیون مشتری سرویس می‌دهد. محصولات رستوران مک دونالد عبارت‌اند از: همبرگر، چیزبرگر، مرغ، سیب زمینی سرخ شده، صبحانه، غذا های ویژه، نوشابه ها و بسیاری موارد دیگر است که گاهی برحسب فرهنگ محلی تغییراتی در محصولات ایجاد میکنند. اخیرا شروع به عرضه  سالاد، ساندویچ های لقمه ای و میوه نیر کرده اند. از دیگر مباحثی که در جهان مطرح است تشویق کودکان ۳ تا ۹ ساله به طرف فست فود ها از جانب مک دونالدز است. در بسیاری از شعبه های مک دونالدز مکان های بازی برای کودکان وجود دارد.

رستوران مک دونالد

شرکت مک‌دونالدز در سال ۱۹۴۰ توسط ریچارد و موریس مک‌دونالد، با مشارکت ری کراک در سن برناردینو، کالیفرنیا بنیان نهاده شد. امروزه دفتر مرکزی این شرکت در اوک بروک، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. درآمد مک‌دونالدز در سه ساله منتهی به سال ۲۰۰۷، با رشدی ۲۷ درصدی به ۲۲٬۸ میلیارد دلار رسید.

دفتر مرکزی این شرکت در ایالت ایلینویس ایالات متحده واقع شده است. بر اساس آمار موسسه اینتر‌برند در سال ۲۰۱۱ مک‌دونالد با ارزش سهامی معادل ۳۵,۵۹۳ میلیون دلار و ۶% رشد نسبت به سال ۲۰۱۰ به عنوان ششمین برند تجاری برتر در دنیا شناخته شد.پ

این شرکت دارای برند‌های دیگری مانند Piles café نیز است. این شرکت با توجه به تعداد زیاد مشتریان خود، برای کسب سود بیشتر و با تقلید از استار‌باکس (Starbucks) به معرفی کافی‌شاپ مک‌کافی (McCafe) پرداخت.

اولین شعبه مک‌کافی در ۱۹۹۳ در ملبورن استرالیا افتتاح شد. با گذشت زمان بسیاری از رستوران‌های مک‌دونالد با تقلید از شعبه ملبورن به افتتاح کافی‌شاپ مک‌کافی در درون رستوران کردند و برخی از آنها با ۶۰% فروش بیشتر نیز مواجه شدند. در حال حاضر بیش از ۶۰۰ شعبه مک‌کافی در سراسر دنیا مشغول فعالیت می‌باشند.

 

رستوران مک دونالد

 

مک دونالد، دشمن سلامتی انسان

 

یکی از بیشترین انتقاداتی که مک‌ دونالد طی ۳۰ سال اخیر با آن مواجه بوده مربوط به غذایی است که در رستوران‌های آن به مشتریان عرضه می‌شود. منتقدین معتقدند که غذاهای عرضه شده در مک‌دونالد یکی از عوامل اصلی شیوع چاقی در میان مردم آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته است. مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که میزان افزایش وزن در میان افراد انگلیسی بیش از دیگر کشورهای اروپا در حال بالا رفتن است و یک پنجم از مردم انگلیس به شکل خطرناکی از افزایش وزن رنج می‌برند ( و این در حالی است که مک‌دونالد در انگلیس دارای بیش از ۱۲۰۰ شعبه است).

 

میزان مرگ و میر ناشی از چاقی مفرط در امریکا بش از ۳۰۰ هزار نفر در سال است که درصد بالایی از چاقی افراد ناشی از مصرف غذاهای فست‌فود است. حال اینکه میزان مرگ‌و‌میر ناشی از مصرف سیگار در همین کشور حدود ۴۰۰ هزار نفر است. اینجاست که سهم و نقش مک‌دونالد به عنوان بزرگترین رستوران فست‌فود در آمریکا و جهان نمود بیشتری پیدا می‌کند. پس از بررسی ارزش غذایی محصولات مک‌دونالد مشخص شد که غذایی مانند بیگ مک (Big Mac ) و یا مرغ سرخ کرده دارای ۹۱۰ کالری، ۴۶ گرم چربی (که ۱۳ گرم آن چربی اشباع شده است) می‌باشد و این بدان معناست که این شرکت استانداردهای رژیم غذایی آمریکا را رعایت نمی‌کند. علاوه بر چاقی مفرط، دیابت، فشار خون، بیماریهای قلبی و سرطان نتایج استفاده از چربی زیاد، شکر و نمک است ( موادی که به شکل یکجا و به میزان بالا در محصولات مک‌دونالد وجود دارند). مخالفان رستوران مک دونالد بحدی زیاد شده است که روز ۱۶ اکتبر را روز ضر رستوران مک دونالد نامیده اند.

 

رستوران مک دونالد

 

دیگران خوانده اند:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خانه
  • آشپزی و تغذیه
  • درباره‌ی رستوران زنجیره‌ای مک دونالد | حقایقی درباره‌ی رستوران مک دونالد