همیار مجازی

هارپ چیست؟ | توضیحاتی در مورد پروژه ی هارپ و اهداف آن

هارپ چیست؟

کلمه ی هارپ برگرفته از کلمه ی ( High Frequency Active Auroral Research Program ) است که به اختصار HAARP نامیده میشود.

هارپ یک پروژه ی پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ میلادی توسط ارتش آمریکا برای پژوهش دورترین لایه ی جوی زمین یعنی یونوسفر تاسیس شد.

هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که توسط رادارهای خود منتشر میکند انجام میدهد.

 

هارپ

هدف هارپ چیست؟

بر اساس اطلاعاتی که در وبسایت رسمی هارپ نوشته شده است ، این پروژه در حال حاضر برای انجام مطالعات مربوط به یونوسفر با استفاده از تجهیزات زمینی مورد بهره برداری بوده و از ۱۱ آگوست ۲۰۱۵ نیز تمام تأسیسات آن در اختیار دانشگاه Fairbanks آلاسکا قرار گرفته است.

بر اساس اظهارات این دانشگاه ، هارپ قدرتمندترین ارسال کننده امواج با فرکانس بالا در دنیاست که هدف اصلی آن توسعه پژوهش هایی در بالاترین سطح استاندارد جهانی است که با این منظور ، از تجهیزاتی تحت عنوان «IRI» یا «ابزار پژوهش یونوسفری» استفاده می کند.

آنتن های IRI توانایی ارسال امواج بین فرکانس های ۲٫۷ تا ۱۰ مگاهرتز را داشته و در زمان فعالیت، امواج مذکور را در ارتفاعی بین ۷۰ تا ۳۵۰ کیلومتر از سطح زمین متمرکز می کنند که در لایه ای به وسعت چند ده کیلومتر و ضخامت چند متر جذب خواهند شد.

 

هارپ

 

شایعات هارپ در مورد تغییرات آب و هوایی

پس از آغاز به کار هارپ در سال ۱۹۹۳ و اطلاع عموم از وجود چنین تأسیساتی، به دلیل ماهیت محرمانه پروژه و اطلاعات اندکی که ارتش از آن منتشر کرده بود، مباحث مختلفی از سوی نظریه پردازان تئوری توطئه مبنی بر توانایی کنترل آب و هوای زمین با استفاده از تجهیزات پروژه هارپ و ایجاد طوفان های سهمگین و زلزله های مخرب در نقاط مختلف دنیا مطرح شد، که تا کنون هیچ منبع موثقی این ادعاها را تأیید نکرده است.

«سو میچل» مدیر اطلاعات مؤسسه هارپ، که خصوصاً پس از طوفان های ایرما و هاروی در آمریکا توسط برخی افراد به عنوان عامل اصلی بحران معرفی شده بود، درباره عملکرد اصلی پروژه هارپ اظهار داشته:

صادقانه بگویم، هارپ به هیچ عنوان توانایی انجام کارهایی که نظریه پردازان تئوری توطئه مطرح می کنند ندارد. این سیستم نمی تواند عامل ایجاد طوفان، خواندن ذهن افراد، برعکس راه رفتن گوزن ها و یا هر مسئله دیگری از این دست باشد. هارپ یک مؤسسه پژوهشی کاملاً بی خطر است.

 

آیا سلاح هارپ باعث زلزله میشود؟

گرچه موضوع هارپ و دیگر پدیده های شبیه به آن همیشه با یک پاسخ نفی کننده یعنی تئوری توطئه به حاشیه رانده می شوند اما یک دانشمند روسی و بسیاری از متخصصان بر این باورند که ساخت چنین اسلحه های نوینی که می توانند به صورت ناشناخته باعث مرگ هزاران انسان و یا نابودی یک سرزمین و محیط زیست شوند امری غیر قابل باور نیست. وی فضاپیمای X-37B آمریکا را که در آوریل ۲۰۱۰ به فضا پرتاب شد نیز یکی از اسلحه های مخفی امریکا در همین نوع دستکاری ها می داند که با استفاده از تسلیحات لیزری، تغییرات آب و هوایی را برای پنتاگون در دشمنی با دیگر کشورها در اختیار این کشور قرار می دهد.

البته هارپ به پژوهش های سال های دهه ۱۹۴۰ مربوط است و حتی گفته می شود این سلاح در جنگ ویتنام و ایجاد بارش های شدید و یا تولید ابر برای پوشش استفاده می شد.

وبسایت ۲۱st Century Wire نیز چند ماه قبل در مقاله ای کنترل آب وهوا، تغییرات آن و دیگر موضوع های مربوط را از نگرانی های نوین جهان بر می شمرد و اعتقاد دارد که زمستان سخت در بسیاری از مناطق جهان از جمله در آمریکا ممکن است نشان از قدرت هایی باشند که آب و هوای جهان را از طریق روش های مختلف در کنترل خود گرفته اند.

اکنون برخی وقایع همچون باران های سیل آسا، سونامی، طوفان، قحطی و کم آبی و حتی زلزله را با پدیده هارپ مربوط می دانند، ممکن است حتی پدیده ها و توانایی های دیگری در اختیار برخی کشورها باشد که فاش نشده اند و دلایل برای دستکاری بشر در آب و هوا را اثبات کنند.

 

هارپ

 

کرماشاه و هارپ

در کنار تمام شایعات گفته  شده در مورد هارپ و ایجاد زلزله باید عرض کنیم چنین چیزی امکان ندارد و در هیج جای دنیا توسط هیچکسی چنین چیزی تایید نشده است.

حتی در مورد زلزله های اخیر کرمانشاه هم چنین چیزی ممکمن نیست.زلزله های طبیعی طیف وسیعی از چند منطقه را در بر میگیرد.مانند زلزله ی کرمانشاه که تاثیرات آن روی چندین استان کشور و چند شهر کشور عراق نیز دیده شد.اما زلزله های مصنوعی که ممکن است بر اثر بمباران ها و آزمایشات موشکی و اتمی باشد.

طیق گفته ی دکترعلی اکبر شمسی پور،که استاد دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران هستند چندی پیش در مصاحبه ای گفتند :

اصلا چنین چیزی نیست. هارپ هم مثل امواج رادیویی دیگر ساطع می شود و اصلا کنترل کننده آب وهوا نیست و هدف از این پروژه هم چنین چیزی نبوده است.

ولی ظاهرا در گذر زمان اهدافش توسعه پیدا کرده است.
من به این موضوع اعتقادی ندارم. از این موضوع به عنوان یک حربه استفاده می شود. متاسفانه اخیرا برای کتمان نقش سوءمدیریت ها در خشکسالی ها و شرایط بد آب هوایی، عده ای این نظریه را پیش می کشند. این بحث را برخی به صورت عمد و برخی ناآگاهانه مطرح می کنند. خصوصا سیاسی ها این نظریه را پیش می کشند

 

 

همچنین ببینید…

اینترنت ۵G با همکاری شرکت کوالکام و شرکت های چینی عرضه میشود

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.