همیار مجازی

روش های ترمیم و پر کردن دندان | Teeth restoration methods

پر کردن دندان چیست؟

پر کردن دندان یک روش برای ترمیم دندان هایی است که بطور طبیعی یا به دلیل ضربه دیدن از بین رفته اند و شکل طبیعی خود را از دست داده اند، استفاده می شود. وقتی که دندان پزشک شما پر کردن را به شما پیشنهاد میکند، ابتدا قسمت های آسیب دیده دندان را جدا و سوراخ می کند؛ بعد دندان را تمیز میکند و با ماده مخصوص پر میکند.

اگر سوراخ ایجاد شده بطورکامل پر نشود، باکتری ها براحتی می توانند وارد شوند و باعث بیماری و از بین رفتن دندان شوند. پر کردن دندان باعث میشود که روند از بین رفتن دندان کند تر شود. موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شوند شامل: طلا، چینی، زرین کامپوزیتی (همرنگ رنگ دندان)، و آمالگام (آلیاژ جیوه، نقره، مس، قلع و گاهی روی) است.

 

پر کردن دندان

کدام نوع پر کردن بهترین است؟

 

همانطور که گفته روش های زیادی برای پر کردن دندان وجود دارد. همه نوع روش های ترمیم برای تمامی افراد مناسب نیست چون افرادی هستند که به مواد خاصی حساسیت دارند.

 

طلا بهترین نوع:

پر کردن دندان با طلا بهترین نوع است چون ماندگاری زیادی دارد. طلا یکی از فلزات است که بخوبی با بافت دندان سازگاری دارد. ماندگاری این نوع ترمیم حداقل ۲۰ سال است به همین دلیل بهترین دندانپزشک های جهان آن را بعنوان ترمیم کننده معرفی کرده اند.

 

پر کردن دندان با طلا

 

پرکننده های آمالگام:

یکی دیگر از پرکننده ها آمالگام (نقرا‌ی) است. پر کننده های نقره‌ای مقاوم و ارزان هستند. این نوع ترمیم از کامپوزیت بهتر است اما برای دندان های جلو استفاده نمی شود چون رنگ آن زیبا نیست و فقط برای دندان های عقب استفاده میشود.

 

پر کردن دندان با آمالگام

 

پر کننده های کامپوزیتی (پلاستیک)

پر کننده های کامپوزیتی با همان پلاستیکی نوعی دیگر از ترمیم کننده ها هستند که رنگ آنها همرنگ دندان ها و سفید تر هم هستند. این نوع ترمیم کننده برای تمام دندان ها (هم جلو هم عقب) استفاده می شود. این نوع ترمیم حداقل تا ۱۰ سال دوام می آورند اما جنس آنها زیاد مقاوم نیست و احتمال دراد زود ترک بخورند. همچنین این نوع ترمیم کننده با موادی همچون چای و قهوه زود تغییر رنگ میدهند.

پر کردن دندان با کامپوریت

 

پر کننده های چینی

پر کننده های چینی به صورت  یک لایه روی دندان متصل میشوند. این نوع ترمیم کننده اول در آزمایشگاه تولید میشود و سپس به دندان متصل میشود، همچنین آن ها همرنگ با رنگ دندان هستند و در برابر موادی همچنین چای و قهوه مقاوم هستندو تغییر رنگ نمی دهند. این نوع ترمیم کننده قیمتی حدود قیمت طلا دارند.

 

پر کردن دندان با مواد چینی

 

انتخاب کردن درمان برای استفاده کردن برای دندان شما توسط دندان پزشک تعیین میشود. دندان پزشک با توجه به میزان آسیب وارد شده به دندان تعیین میکند که از چه نوع ترمیم کننده ای استفاد کند.

اگر دندان پزشک شما تصمیم خود را گرفت، ابتدا قسمت های دندان را که آسیب دیده است جدا میکند، سپس آن قسمت را تمیز میکند و با مواد مختلفی که در بالا شرح داده شده است شروع به ترمیم و پر کردن دندان ها میکند.

 

 

بیشتر بخوانید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.