همیار مجازی

قابلیت HDR چیست و چه نقشی در تلویزیون ها دارد؟

در اینجا ما به معرفی کامل HDR می پردازیم، HDR چیست؟ چه قابلیت های دارد؟ در تلویزیون چه نقشی را ایفا می کند؟ آیا ما به تلویزیون های HDR نیاز داریم؟

قابلیت HDR در تلویزیون :

HDR یا محدوده دینامیکی بالا قابلیت جدیدی در تلویزیون های امروزی می باشد. بیشتر تلویزیون های الان از میان رده گرفته تا جدیدترین تلویزیون ها دارای قابلیت HDR و همچنین میان بیشتر سرویس ها همچون Netflix و دیسک های Ultra HD Blu-ray در حال گسترش می باشند.

HDR چیست

HDR (محدوده دینامیکی بالا) چیست؟

در تلویزیون ها دو عامل مهم وجود دارد، یکی از این دو عامل کنتراست می باشد، کنتراست همان نحوه تاریکی و درخشان بودن تصاویر در تلویزیون می باشد. دومین عامل دقت رنگ می باشد که چگونگی قرار گیری رنگ ها در کنار هم را مشخص می کند. HDR دامنه هر دوتا عامل یعنی کنتراست و دقت رنگ را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. بخش های روشن می توانند بسیار روشن تر شوند، پس عمق تصویر می تواند بیشتر شود. طیفهای رنگی سبز، قرمز، آبی و رنگ های میان آنها می توانند بسیار روشن تر و بهینه تر شوند.

با قابلیت HDR محدوده رنگی گسترده ای شاهد خواهیم بود و رنگ های بیشتری را برای ما به ارمغان می آورد که تاکنون در هیچ تلویزیون فاقد HDR نبوده است.

HDR در تلویزیون

قابلیت HDR در عکاسی با HDR در تلویزیون متفاوت هست!

یکی از مهم ترین چیزهای که شما باید بدانید این است که HDR در تلویزیون کاملا با HDR در عکاسی متفاوت می باشد. ممکن است مردم وقتی قابلیت HDR را می شنوند و آن را جستجو می کنند، به اشتباه مطالب HDR در عکاسی را مشاهده می کنند و کاملا در مورد این موضوع گیج می شوند. با وجود تفاوت های بیش از حد این دو، نام های آنها فرق ندارد.

HDR در تلویزیون: این ویژگی نسبت کنتراست و دقت رنگ را افزایش می دهد و تصاویر را در تلویزیون طبیعی تر جلوه می دهد.

HDR در عکاسی: ترکیبی از تصاویر متعدد با نوردهی های مختلف که یک عکس واحد با بیشترین محدوده دینامیکی را تشکیل می دهد.

HDR در عکاسی

HDR در تلویزیون میزان کنتراست و روشنایی را افزایش می دهد تا آن چیزی که ما مشاهده می کنیم طبیعی تر از قبل باشد. تصاویری که ما در عکاسی می گیریم      محدوده دینامکی بالا نمی باشد بلکه چند ترکیب اضافی را به آن اضافه می نماید. HDR در تلویزیون با HDR در عکاسی فرق دارد و خیلی بهتر از آن می باشد.

تلویزیون های HDR به همان اندازه که برای اولین بار مشاهده می کنید و می گوید “واو” عالی می باشند.

 

قابلیت HDR چیست

HDR در تلویزیون چگونه کار می کند؟

در HDR دو قسمت اصلی وجود دارند که شامل منبع و تلویزیون می باشد. بخش اول آن یعنی تلویزیون قسمت ساده آن می باشد. برای آن باید تلویزیون در برخی از قسمت های خودش نور بیشتری تولید نماید. در کنار HDR قابلیت محمدوده وسیع تر رنگ ها (WCG) وجود دارد که طیف های رنگی بسیار زیادی را نسبت به محتویات اچ دی و بلوری فراهم می کند. البته ساخت تلویزیون ها با قابلیت HDR هزینه های نیز به دنبال دارد و محصولات بعضی از تولیدکنندگان نسبت به رقیبان خود برتری هایی دارند. البته ناگفته نماند تلویزیونی که دارای قابلیت HDR می باشد، حتما به این معنی نیست که از دیگر تلویزیون های که فاقد این قابلیت می باشند، بهتر هستند. این قابلیت تنها نشان دهنده آن است که این نوع تلویزیون ها از محتوای HDR پشتیبانی می کنند.

محتوای موجود برای اینگونه قابلیت ها کمیاب می باشد. مثلا برنامه های تلویزیونی یا فیلم های با کیفیت ۴K خیلی محدود می باشد و به سختی پیدا می شوند، حال قابلیت HDR نیز از آن کمیاب تر است. شرکت هایی همچون Netflix، سونی فیلمز و … از توسعه دهنده گان و فعالین این عرصه می باشند. دیسک های فلزی منبعی دیگر برای این قابلیت می باشند که استاندارد Ultra HD “۴K” Blu-ray امکان استفاده از نسخه های تجهیز شده به قابلیت HDR را فراهم می سازد اما هنوز پیشرفت در تولید همیچن محتوایی مشخص نمی باشد.

HDR چگونه است

کابل ها و وسایل های مورد نیاز :

خوشبختانه برای استفاده از قابلیت HDR نیازی به خرید کابل های جدید نمی باشد و همان کابل های HDMI برای اینکار پاسخگو بوده و محتویات دارای این قابلیت را انتقال می دهند. البته شما به دستگاه های نیاز دارید که از HDMI 2.0a بهره مند باشند، هم تلویزیون و همچنین دستگاه پخش کننده. خبر خوب اینکه بیشتر دستگاه های موجود در سال جاری از HDMI 2.0 بهره مند بوده و ارتقای آن به HDMI 2.0a به نظر نمی رسد که محدود به بخش سخت افزاری آن باشد، بلکه با به روزرسانی نرم افزاری این کار انجام می گیرد.

 

نظر متخصصین در مورد تلویزیون های جدید:

با توجه به نظر متخصصین قابلیت های HDR و WCG بسیار عالی بوده و از آن بسیار راضی می باشند. البته در مورد تلویزیون های ۴K که تعداد پیکسل ها در تصویر بسیار بالا می باشد ولی به اندازه پیکسل های با کیفیت و بهتر در تصویر جالب نیست و متخصصین بیشتر در مورد قابلیت HDR شگفت زده شده اند.

 

بیشتر بخوانید:

تلویزیون اولد چیست؟

معرفی بهترین تلویزیون های ۶۵ اینچ ۴K سال ۲۰۱۸

بهترین تلویزیون های اولد الجی | بهترین تلویزیون اولد که می توانید بخرید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.