همیار مجازی

پرینتر سه بعدی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ | ?What is 3D printer

کاربردهای پرینتر سه بعدی:

امروزه پرینتر سه بعدی کمک زیادی به رشته های قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، صنایع هوافضا و… میکنند. تا قبل از اینکه پرینتر های سه بعدی تولید شوند، طراحان میباست ایده‌ی مورد نظر خود را روی کاغذ یا روی کامپیوتر طراحی میکردند و سپس آن را تولید میکردند و تا قبل از ساخته شدن آن هیچ اطلاعاتی از طرح نداشتند. اما با تولید چاپگر های سه بعدی کار آسان تر شده است و هرکس براحتی میتوانید طرح مورد نظر خود را درست کند و بعد از انجام تغییرات (در صورت لزوم) آن را تولید کند.

 

پرینتر سه بعدی

 

پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه‌ای با هر شکل و زاویه‌ای که باشد، تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی، … هر قطعه‌ای با هر طراحی را دارد. این پرینتر های سه بعدی در هر جایی میتوانند کمک کند، در صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه‌سازی، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد. استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می‌تواند، پروسهٔ زمانبر شبیه‌سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و هم تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، میتوان به بررسی قطعه پرداخت.

پرینتر سه بعدی

تاریخچه پرینتر سه بعدی:

اولین تکنولوژی پرینت سه‌بعدی در سال ۱۹۸۰ میلادی مشاهده شد. دکتر کودامای ژاپنی اولین بار این تکنولوژی را به نام خود ثبت کرد. در آن زمان‌ این تکنولوژی نمونه‌سازی سریع خوانده می‌شد، این نام‌گذاری به این دلیل بود که این فناوری در واقع برای ساخت سریع و کم‌هزینهٔ نمونهٔ اولیه برای یک تولید انبوه طراحی شده بود.

در همان زمان‌ها کارل دکارد که در دانشگاه تگزاس مشغول بود در سال ۱۹۸۷ فرآیند نمونه‌سازی سریع با پخت لیزری قابل انتخاب را با نام خود پر کرد. این ثبت اختراع در سال ۱۹۸۹ میلادی صادر شد و بعد از آن مجوزش به DTM Inc داده شد که بعدها توسط ۳D Systems خریداری شد.

در همان سال ۱۹۸۹ میلادی اسکات کرامپ ثبت اختراع دستگاه مدلسازی لایه‌های مذاب را اعلام کرد و آن را به یک کمپانی اختصاص داد. البته این فناوری هم‌اکنون به صورت مدل متن‌باز RepRap بسیار فعال است.

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره بخشی از مهمترین فعالیت‌ها در حوزهٔ پرینت سه‌بعدی بود که هم‌اکنون این فناوری را به مکانی که هست رسانده‌ است. به غیر از موارد بالا اتفاقاتی دیگری نیز در این حوزه رخ داده است مثل ساخت اولین پرینتر رومیزی، اولین پرینتر ارزان قیمت و … که هرکدام به نوبه خود کاربردی هستند.

 

 

بیشتر بخوانید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.