همیار مجازی

کار روی پردازنده و تراشه گرافیک هفت نانومتری توسط AMD…

کار روی پردازنده و تراشه گرافیک هفت نانومتری توسط AMD

 

تراشه گرافیک هفت نانومتری - همیار مجازی

 

AMD و تراشه گرافیک هفت نانومتری

ای‌ام‌دی در جریان کنفرانس گزارش مالی فصل پیشین خود، اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹ پردازنده‌ها و تراشه گرافیک هفت نانومتری خود را روانه‌ی بازار خواهد کرد.

احتمالا می‌دانید که اینتل بار دیگر عرضه‌ی تراشه‌های ۱۰ نانومتری کانن لیک را به‌ تأخیر انداخت و اعلام کرد که این تراشه‌ها در سال ۲۰۱۹ از راه خواهند رسید؛ اما ممکن است رقیب دیرینه‌ی اینتل گوی رقابت را از آن برباید؛ زیرا ای‌ام‌دی مدعی است که هم‌اکنون در مرحله‌ی تست نسل آتی پردازنده‌های Zen 2 با لیتوگرافی ۷ نانومتری به‌سر می‌برد و این تراشه‌ها را برای عرضه در سال ۲۰۱۹ آماده می‌کند.

ظاهرا ای‌ام‌دی کارت‌های گرافیک Radeon Instinct را نیز بر مبنای لیتوگرافی ۷ نانومتری و معماری وگا تست می‌کند، این کارت‌ها در پردازش‌های مبتنی بر یادگیری ماشین به‌کار خواهند رفت. به‌گفته‌ی لیزا سو، مدیرعامل AMD، کارت گرافیک ۷ نانومتری رادئون اینستینکت توسط شرکت تایوانی TSMC‌ تولید خواهند شد؛ اما برای تولید پردازنده‌ها و محصولات دیگر از گلوبال فاندریز کمک خواهد گرفت.

 

تراشه گرافیک هفت نانومتری - ای ام دی ذن - همیار مجازی

 

نسل دوم تراشه‌های ذن

ای‌ام‌دی اخیرا نسل دوم تراشه‌های ذن را با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری روانه‌ی بازار کرد؛ اما تراشه‌‌های Zen 2 از فرآیند تولید ۷ نانومتری بهره خواهند برد. گزارش‌ها حکایت از آن دارند که TSMC در توسعه‌ی فرآیند یادشده از تمامی رقبا پیش است، این شرکت به‌جای طول موج مرئی نور از لیتوگرافی مبتنی بر اشعه‌ی ماوراءبنفش بهره می‌گیرد.

همکاری AMD با TSMC‌ بر سر تولید تراشه‌های گرافیک به‌جای گلوبال فاندریز از آن جهت مایه‌ی تعجب است که گلوبال فاندریز در سال ۲۰۰۹ از خودِ ای‌ام‌دی مشتق شده است.

 

تقابل AMD و اینتل

اگر ای‌ام‌دی بتواند به اهداف خود دست یابد، به‌شدت اینتل را دچار چالش خواهد کرد؛ چرا که اینتل در سال ۲۰۱۹ از فناوری ۱۰ نانومتری خود پرده‌برداری خواهد کرد. اینتل مدعی است که فناوری ۱۰ نانومتری آن، یک نسل از فناوری‌های مشابه شرکت‌های دیگر پیش است؛ اما حتی اگر این ادعا صحت داشته باشد، فناوری تراشه گرافیک هفت نانومتری ای‌ام‌دی، شکاف موجود را پُر خواهد کرد. براساس اسناد فاش‌شده، ‌ای‌ام‌دی در نسل آتی تراشه‌های گرافیک وگا، حافظه‌ی رابط و پهنای باند را نسبت به واحدهای پردازش گرافیکی فعلی خود، دو برابر کرده است.

 

تراشه‌ی گرافیک ۷ نانومتری

ای‌ام‌دی در خصوص احتمال استفاده از تراشه‌ی گرافیک ۷ نانومتری مبتنی بر یادگیری ماشین در کارت‌های گرافیک گیمینگ اظهار نظری نکرده است؛ اما به‌نظر می‌رسد که وقوع این اتفاق، قطعی باشد و صرفا زمان رونمایی از چنین کارت‌های گرافیکی مشخص نیست.

در هر صورت، ظاهرا در حال حاضر، شرایط بر وفق مُراد ای‌ام‌دی پیش می‌رود، این شرکت در فصل گذشته سودی ۸۱ میلیون دلاری را از درآمد ۱.۶۵ میلیارد دلاری به‌دست آورد که نسبت به زیان ۳۳ میلیون دلاری طی بازه‌ی زمانی مشابه در سال گذشته‌ی میلادی، عملکرد بسیار فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود.

 

همچنین ببینید…

مقایسه پردازنده Exynos 9810 در مقابل Snapdragon 845

سامسونگ حافظه‌های SSD پرسرعت و جدید سری ۹۷۰ را معرفی کرد

بهترین برندهای لپ تاپ در سال ۲۰۱۸ – رتبه بندی برترین لبتاب های ۲۰۱۸

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.