همیار مجازی

سلول های سرطانی در بافت های سفت بدن رشد می کنند!

رشد سلول های سرطانی:

 

مطالعه جدید محققان دانشگاه نوتردام” (University of Notre Dame) نشان می‌دهد سلول‌ های سرطانی در بافت سفت رشد می‌کنند.

سلول سرطانی

 

به گزارش همیار مجازی و به نقل از مدیکال‌ اکسپرس، محققان “دانشگاه نوتردام” که در حال مطالعه بر روی رشد تومور و متاستاز هستند، یک مدل بافت انسانی ایجاد کرده‌اند که چگونگی ارتباط سلول‌های سرطانی با بافت همبند در سینه را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مدل محققان را قادر می‌سازد تا سفتی بافت را کنترل کنند و ساختارهای سالم و سرطانی سینه را تقلید کنند.

 

“پینار زورلوتونا” (Pinar Zorlutuna)، استادیار دانشکده هوا فضا و مهندسی مکانیک و موسسه تحقیقات سرطان “هارپر” گفت: یکی از موضوعات جالب توجه که ما در حال بررسی آن هستیم این است که چگونه سرطان با سلول‌ های اطراف ارتباط برقرار می‌کند.

 

هدف از ایجاد مدل‌ های بافت سرطان، تقلید محیط فیزیولوژیکی تومور است، بنابراین ما می‌توانیم از آنها به عنوان یک بستر برای بررسی سرطان سینه در “محیط زیست کوچک”(microenvironment) بافت انسانی استفاده کنیم.

سلول‌های چربی، الیاف کلاژن و “سلول های اپیتلیال”(epithelial cells) محیط زیست کوچک بافت سینه را تشکیل می‌دهند. سرطان معمولا در اطراف سلول‌های اپیتلیال ظاهر می‌شود. مطالعات قبلی در مورد تفاوت بین بافت سالم و سرطانی نشان داد که سفتی بافت سرطانی متفاوت است.

زورلوتانو گفت: اگر یک محیط سفت‌تر داشته باشیم، سلول‌های سرطانی می‌توانند دستکاری بیشتری در محیط زیست کوچک خود انجام دهند. این مدل ما را قادر می‌سازد تا سطوح مختلف سفتی در بافت را مورد بررسی قرار دهیم.

در یک بافت با سختی نرمال، سلول‌های سرطانی با “سلول‌های استرومای”(Stromal cells) اطراف مداخله ندارند. در آزمایش‌هایی که بافت سخت‌تر بود، سرطان روند تفکیک سلول‌ های بنیادی چربی اطراف را متوقف کرد.

محققان مطالعات مشابهی را نیز با استفاده از مدل‌های حیوانی انجام دادند.

زورلوتونا گفت: بافت حیوانات و انسان‌ها کاملا متفاوت هستند. اگر به محیط بافت و تحرک و سیستم ایمنی مدل‌ های موش نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که محیط بافت آنها با محیط بافت انسان متفاوت است.

نتایج این مطالعه می‌تواند به ما در مهندسی بافت مدل‌ های بیماری انسانی به عنوان بخشی از رویکرد موازی به غربالگری دارو در آزمایشات بالینی کمک کند.

 

 

بیشتر بخوانید:

درمان سریع سر درد | Rapid headache treatment

روش های ترمیم و پر کردن دندان | Teeth restoration methods

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.