همیار مجازی

محققان MIT خودرویی با توانایی هدایت خودکار در راه های فرعی را معرفی کردند

محققان MIT خودرویی با توانایی هدایت خودکار در راه های فرعی را معرفی کردند

 

MapLite هدایت خودکار - همیار مجازی

 

اتومبیل های خودران با هدایت خودکار

بی علت نیست که بسیاری از کمپانی ها اکثر اوقات اتومبیل های خودران با هدایت خودکار خود را در شهرهای بزرگ تست می کنند. اگر این دسته از وسایل نقلیه در مناطق دور افتاده و جاده های غیر اصلی تست شوند، با مشکلات بی شماری روبرو شده و حتی ممکن است راه را گم کنند.

اتومبیل های خودران به منظور تشخیص لبه ها، خطوط و علایم راهنمایی و رانندگی به یک نقشه سه بعدی خوب نیازمند هستند. به همین خاطر در مسیری فرعی که فاقد موارد یاد شده است، سیستم های موجود به نوعی دچار سردرگمی گشته و نمی توانند اطلاعات صحیحی از مسیر پیش رو دریافت کنند.

 

MapLite هدایت خودکار - همیار مجازی

 

MapLite

به تازگی تیمی از محققان MIT اعلام کرده اند که با خلق سیستمی جدید به نام MapLite توانسته اند راهکاری برای هدایت اتومبیل های خودران در مسیرهای فرعی فاقد خط کشی و سایر علایم کمکی پیدا کنند.

مکانیسم سیستم ابداعی محققان به این شکل است که ابتدا با استفاده از GPS مکان خودرو شناسایی می شود. بعد از مکان یابی، داده های موجود برای رسیدن به مقصد نهایی و هدایت خودرو در محل های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

 

MapLite هدایت خودکار - همیار مجازی

 

فناوری لیدار (LiDAR)

در گام بعدی سنسورهای نصب شده بر روی خودرو مسیری را برای رسیدن به نقاط محلی تولید می کنند. در این مرحله با کمک فناوری لیدار (LiDAR) حریم مسیر که طبیعتا هموارتر از بقیه قسمت ها است، تشخیص داده می شود. هنگام مواجهه با تقاطع ها و راه های مخصوص نیز مدل های تعریف شده به تصمیم گیری صحیح خودرو کمک می کنند.

 

MapLite هدایت خودکار - همیار مجازی

 

نقشه های سه بعدی

به گفته محققان MIT، هنوز MapLite آمادگی کامل برای هدایت وسیله نقلیه در تمام سناریوها را ندارد. برای مثال در حال حاضر این سیستم نمی تواند در راه های کوهستانی که دامنه تغییرات ارتفاع زیاد است، کارایی داشته باشد.

علی رغم وجود برخی نواقص دانشمندان درگیر در پروژه مذکور به توسعه یک اتومبیل خودران که در هر شرایط و هر مسیری بتواند خود را هدایت کند، بسیار امیدوارند.

درست است که نقشه های سه بعدی تا حد زیادی هدایت اتومبیل های خودران در مسیرهای شهری را تسهیل خواهند کرد، اما با تکامل MapLite سفرهای حومه شهر و گشت و گذار در مسیرهای روستایی نیز بدون دخالت راننده میسر خواهد شد. گفتنی است در این پروژه شرکت تویوتا با محققان MIT همکاری می کند.

 

 

 

همچنین ببینید…

تویوتا یاریس GRMN ، با نیروی رانشی سوپرشارژ معرفی شد

مدیر عامل پیشین شرکت فولکس واگن از سوی دادگاه آمریکا متهم شد

تویوتا یاریس GRMN ، با نیروی رانشی سوپرشارژ معرفی شد

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خانه
  • خودرو
  • محققان MIT خودرویی با توانایی هدایت خودکار در راه های فرعی را معرفی کردند