همیار مجازی

ورزش های رزمی | آسیب هایی که در ورزش های رزمی وجود دارد

ورزش های رزمی:

ورزش های رزمی در سراسر جهان جزو محبوب ترین ورزش ها هستند. ورزش های رزمی مانند: کشتی، تکواندو، جودو و … . هر یک از ورزش ها موقعیت جغرافیایی، تکنیک، اسم، لباس و قوانین مخصوصی دارند. به این معنی است که هر ورزش مربوط به کشوری است و به گذشته آن کشور بر می گردد. بعضی از تکنیک ها ممکن است در اکثر ورزش ها وجود داشته باشند ولی هر کدام اسمی روی آن گذاشته اند و به نحوی از آن استفاده می کنند.

 

رزمی
ورزش های رزمی

آسیب های روانی رشته های رزمی:

رشته های ورزشی بر روی روان و اعصاب انسان تاثیر می گذارد. زیرا وقتی ما رزمی کار می شویم غیرت بیشتری برای دعوا خواهیم داشت، به مردم گیر می دهیم و کاری می کنیم که دعوا بکنیم تا مردم از ما حساب ببرند. رزمی کار ها باید کنترل اعصابشان در دستشان باشد تا زود عصبانی نشوند؛ این کار یکی از وظایف مربی است که با شاگردانش این تمرین را انجام دهد. رزمی کار ها باید انسان هایی با اخلاق در جامعه باشند.

 

رزمی
آسیب های روانی

رزمی کار ها بیشتر با سکته مغزی سر و کله می زنند:

علائم سکته مغزی شامل: سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و مشکلات: تعادل، تمرکز و حافظه می شود. این علائم ممکن است چند دقیقه، ساعت، روز و حتی ماه ها و سال ها ادامه داشته باشد. هر ورزشکار که علائم سکته مغزی را داشته باشد باید زود از مبارزه یا تمرین حذف گرددو توسط یک متخصص بهداشت حرفه ای ارزیابی شود. آنها نباید به تمرین یا مبارزه برگردند تا زمانی که متخصص بهداشت مطمئن شود که او مبتلا به سکته مغزی نیست.

 

رزمی
سکته مغزی

ضربه به سر، چشم، گوش و بینی:

ضربه خوردن در رشته های ورزشی می تواند باعث آسیب های جزئی مانند برش، کبودی و زخم شود. در این رشته ها آسیب های جدی تری مانند شکستگی بینی، شکستگی گوش و یا پاره شدن پرده گوش، شکستن صورت یا جمجمه و آسیب های جدی بر روی چشم، دهان و دندان نیز وجود دارد که هر کدام می تواند بیماری هایی به دنبال داشته باشند که باعث مرگ رزمی کار نیز بشود. این موارد می تواند با توجه به انتخاب رشته رزمی، آموزش و مربیگری به حداقل ممکن برسد.

 

رزمی
شکستگی بینی

گردن:

آسیب های گردن مانند کبودی و ساییده شدن بیشتر رخ می دهد. در رشته های جوجیتسو، جودو و رشته های ترکیبی، ورزشکار اجازه خفه کردن را دارد که باعث از دست رفتن هوشیاری می شود. برای یک رزمی کار مهم است که این تکنیک ها را به خوبی یاد بگیرد و بدل های آن ها را نیز بداند که یاد گرفتن آنها باید در مکانی مناسب باشد و مربی خبره ای داشته باشند تا کمتر ضربه ببینند.

 

رزمی
ساییدگی گردن

اندام:

صدماتی که ممکن است برای اندام یک رزمی کار پیش بیاید شامل: برش، کبودی، کشش و کشیدگی است. شکستگی و اختلالات برای مفصل های بدن در این رشته ها خیلی کم رخ می دهد؛ اما می تواند در بعضی رشته ها که قفل مشترک وجود دارد رخ دهد. صدمات را می توان با نظارت مناسب و استفاده از روش مناسب به حداقل رساند.

رزمی
شکستگی اندام

 

پوست:

بریدگی در ورزش های رزمی نسبتا زیاد است. به خصوص در رشته هایی مانند کشتی، جودو و … . در این رشته ها ورزش کاران با همدیگر تماس زیادی دارند عفونت های پوستی زیاد است؛ برای مثال در رشته کشتی ورزش کاران اکثرا به قارچ مبتلا هستند. برای این آسیب ها باید با یک متخصص پوست در ارتباط باشیم، البته بعضی از مربیان برای این آسیب ها دارو هایی را به رزمی کاران معرفی می کنند.

 

رزمی
قارچ پوستی

چگونه می توان از صدمات ورزش های رزمی جلوگیری کرد؟

  • قبل از شرکت در تمرین ها یا مبارزات بازدید بدنی شوید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی ندارید.
  • قبل از شرکت در تمرین ها، جستجو کنید و مطلع شوید که کدامیک از رشته ها کمترین آسیب را به شما می رساند بعد یک رشته را انتخاب کنید.
  • همیشه هنر رزمی خود را در باشگاه و یا محل یادگیری تمرین کنید تا مربی شما بر روی تمرین هایتان نظارت داشته باشد.
  • از روشی مناسب برای گرم کردن و سرد کردن خود استفاده کنید.
  • از لباس های حفاظتی رشته ورزشی خود مانند کلاه، دستکش و محافظ دهان و … استفاده کنید.
  • در مورد نگرانی های خود با یک متخصص یا مربی صحبت کنید تا بتوانید آسیب ها را به حداقل برسانید.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.