همیار مجازی

مرگ و زنده شدن از نگاه دین های مختلف روی زمین

مرگ

در واقع مرگ یک واقعیت تغییر ناپذیر است و هرکس به نوبه ی خود دیر یا زود آن را میچشد. وقتی خبر مرگ یکی از اعضای خانواده یا فامیل به گوشمان می رسد بسیار ناراحت می شویم اما بیاید نگاه کنیم ببینیم زندگی بعد از مرگ در ادیان مختلف چگونه است؟

 

 مسیحیت

زندگی بعد از مرگ در میان مسیحیان متفاوت است. بیشتر مسیحیان به بهشت بعد از مرگ ایمان دارند و آن را یک واقعیت میدانند اما عده ای از آنها در حضور خدا و مؤمنان و آزادی هایی که دارند از گناهانی که انجام میدهند لذت میبرند زیرا اعتقاد دارند که عیسی مسیح به خاطر گناهان بشریت به صلیب آویخته شد تا آن ها از گناهان نجات یابند. در کتاب مقدس مسیحیان (انجیل) به وجود بهشت و جهنم اشاره شده است و به صورت صریح بیان شده است کسانی که پیرو عیسی نیستند و به او باور ندارند به جهنم میروند و افرادی که دنبال کننده ی او هستند به بهشت میروند.

مرگ
مسیحی

اسلام

مسلمان معتقدند که زندگی دنیوی فقط راهی است برای آماده کردن زندگی بعد از مرگ یعنی برای اینکه در زندگی بعدی وارد بهشت شوند باید در این دنیای توشه ی خود برای سفر بعد از مرگ را جمع کنند. پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) میفرماید: سه چیز که بعد از مردن به کمک شما می آیند عبارت اند از ۱_خیریه ای که در زندگی بخشیده است ۲_فرزند های صالحی که پرورش داده و به آن ها علم آموخته است ۳_دعاهایی که در دنیا کرده است. پس از آنکه یه فرد مسلمان میمیرد او را شسته و در یک پارچه ی سفید تمیز قرار میدهند سپس مسلمانان جمع شده و بر روی آن نماز میت می خوانند و بعد او را به قبرستان برده و روبه قبله(کعبه) در داخل قبر میگذارند. بعد از مرگ فرد خانواده ی آن برای او دعا میکنند و خیرات انجام میدهند.

 

مرگ
اسلام

 هندوئیسم

مرگ در آیین هندوئیسم فضایی بسیار روحانی دارد و به شدت به تناسخ اعتقاد دارند. بعد از مرگ روح فرد مرده به صورت موقت به دنیای دیگری سفر میکند و بعد برای ادامه زندگی بر روی زمین بر می گردد و در یک جسم جدید به دنیا می آید. در آیین هندوئیسم جسد مرده را دفن نمی کنند بلکه در مراسمی او را می سوزانند. طبق این آیین بدن انسان از پنج عنصر تشکیل شده است عبارت اند از: آب، خاک، هوا، آتش و عنصر پنجم اتر نام دارد که مربوط به بعد روحی است و متعلق به زمین نیست.

مرگ
هندوئیسم

بودیسم

مرگ در آیین بودیسم دارای اهمیت زیادی است زیرا آگاهی از مرگ بود که پروردگار به بودا گفت که حقیقت زندگی را در پشت نگرانی ها و لذت های دنیوی پیدا کند و بعد از گشتن بسیار بودا به این نتیجه رسید که مرگ برای افرادی که لذت ها و نگرانی های دنیوی آنهارا درگیر کرده است اجتناب ناپذیر است. افرادی که آیین آنها بودایی است مردن را ادامه دهنده ی روح نمیدانند بلکه آن را وسیله ای برای بیدار شدن روح قرار داده اند. بودایی ها به تولد دوباره اعتقاد دارند وقتی فردی در این دنیا میمیرد دوباره زنده می شود و وضعیتی که در این دنیا دارند بستگی به اعمالی دارد که در زندگی قبلی انجام داده است. وقتی یک فرد بودایی در حال مردن است خانواده ی او و راهبان بودایی کتاب مقدس ماندرا را برای او میخونند.

مرگ
بودیسم
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.