همیار مجازی

درباره سیاره های منظومه ی شمسی و تعداد قمر های آن ها بیشتر بدانیم

عطارد(تیر):

عطارد کوچکترین سیاره در منظومه ی شمسی و نزدیک ترین نیز به خورشید است. عطارد با نزدیکی بسیار زیادی که با خورشید دارد گرم ترین سیاره نیست بلکه زهره گرم ترین است. عطارد قمری ندارد و مانند زمین و مریخ یک سیاره ی جامد است. عطارد در چرخش به خود نسبت به زمین بسیار آهسته تر حرکت میکند به عنوان مثال ۵۹ روز زمینی لازم است تا یک روز در عطارد طی شود و از آن جایی که به خورشید نزدیک فقط ۸۸ روز زمان لازم است که به دور خورشید بچرخد یعنی شما در عطارد هر ۳ ماه یکبار تولدتان است.

 

سیاره
عطارد

زهره(ونوس)

زهره با اینکه نزدیک ترین سیاره به خورشید نیست اما داغ ترین سیاره ی منظومه ی شمسی است. جو این سیاره پر گاز های گلخانه ای مانند دی اکسید کربن است و ابرهایی ساخته شده از اسید سولفوریک دارد که دمای این سیاره را بسیار گرم کرده است. بنظر میرسد ونوس یک سیاره ی فعال است زیرا همیشه در آن آتشفشان هایی در حال فعالیت هستند.چرخش ونوس به دور خود بسیار کند است و ۲۴۳ روز زمان لازم است تا به دور خود بچرخد اما برای اینکه به دور خورشید بچرخد فقط ۲۲۵ روز زمان میخواهد این بدان معناست که یک روز در زهره طولانی تر از یک سال آن است. ونوس نیز مانند عطارد هیچ قمری ندارد.

 

سیاره
زهره(ونوس)

سیاره زمین

زمین یک سیاره ی سنگی و فعال با کوه ها، آتشفشان ها، دره ها، دشت ها و … است. زمین به سیاره ی آبی نیز مشهور است زیرا ۷۰ درصد آن را آب تشکیل داده است. فضا(جو) زمین بیشتر از نیتروژن تشکیل شده و دارای اکسیژن زیادی برای نفس کشیدن است، جو زمین از برخورد شهاب سنگ ها به سطح زمین جلوگیری میکند زیرا قبل از اینکه به زمین برسند از بین میروند. زمین یک قمر به نام ماه دارد و نزدیک ترین ستاره به زمین خورشید است.

 

سیاره
زمین

مریخ(مارس)

مریخ به بیابان سرد مشهور است و اندازه ی آن نصف زمین است گاهی اوقات به مریخ سیاره ی سرخ نیز گفته میشود که دلیل سرخی آن وجود آهن زنگ زده در خاک آن است. مریخ مانند زمین دارای کلاه های یخی قطبی، آتشفشان و آب و هوا است. جو مریخ که بسیار نازک است از نیتروژن، آرگون و کربن دی اکسید ساخته شده است. در مریخ نشانه هایی وجود دارد که نشان میدهد در قدیم سیل آمده است اما اکنون بیشتر آب آن در خاک های یخی و ابر های نازک وجود دارد. در برخی از تپه های مریخ نشانه هایی از وجود آب نمکی مایع وجود دارد. دانشمندان با تحقیق درباره ی مریخ میخواهند بدانند که آیا قبلا در آن حیات وجود داشته و یا اینکه میتواند مکان خوبی برای زندگی انسان ها در آینده باشد. مریخ دو قمر به نام های فوبوس و دیموس دارد.

 

سیاره
مریخ(مارس)

مشتری(ژوپیتر)

بزرگترین سیاره ی منظومه شمسی مشتری است. مشتری در واقع بیشتر شبیه به یک ستاره است تا سیاره اما هیچوقت به اندازه ی کافی بزرگ نشد که در آن انفجار و سوختن روی دهد. این سیاره پوشیده از طوفان های چرخشی است عمر بعضی از طوفان هایی که در قسمت هایی(بخش های قرمز رنگ) از مشتری رخ میدهد حدود ۱۰۰ سال است. مشتری یک غول گازی است و سطح جامدی ندارد اما شاید هسته ای داخلی هم اندازه ی زمین داشته باشد که جامد است. مشتری نیز دارای حلقه های بسیار نازک است که به راحتی نمیتوان آنهارا دید این سیاره ۵۰ قمر تایید شده و ۱۷ قمر که هنوز تایید نشده اند دارد، شرکت ناسا منتظر اطلاعات بیشتر است که مطمئن شود آنها قمر هستند. هر روز در مشتری برابر با ۱۰ ساعت زمینی است.

 

سیاره
مشتری(ژوپیتر)

زحل(کیوان)

زحل تنها سیاره ای نیست که حلقه دارد اما بدون شک زیباترین حلقه هارا داراست. حلقه هایی که ما به دور زحل میبینیم در واقع از حلقه های کوچکتری که زحل را احاطه کرده اند تشکیل شده اند. جنس این حلقه از تکه سنگ و یخ است که بعضی از آنها به اندازه ی یک سنگ ریزه و بعضی دیگر از آنها به اندازه ی یک خانه است. زحل اغلب یک کره از هلیوم و هیدروژن است. وقتی گالیله برای اولین بار در سال ۱۶۰۰ با تلسکوپ زحل را دید مطمئن نبود چه چیزی دیده است او فکر کرده بود که یک سیاره با دسته ای از سیاره های کوچکتر پیدا کرده است اما اکنون ما میدانیم که این دسته ها در واقع حلقه های زحل هستند. زحل دارای ۵۳ قمر شناخته شده و تایید شده و ۹ قمر تایید نشده است.

 

سیاره
زحل(کیوان)

اورانوس

اورانوس از آب، متان و مایعات آمونیاکی ساخته شده است. فضا(جو) اورانوس مانند زحل و مشتری هیدروژن و هلیوم را دارا میباشد اما در جو آن متان نیز وجود دارد که اورانوس را آبی رنگ میکند. اورانوس مانند زحل درای حلقه های باریک و تاریک است. این سیاره داری ۲۷ قمر شناخته شده است.

 

سیاره
اورانوس

نپتون

نپتون تاریک و بسیار سرد است و باد در آن همیشه در حال وزیدن است. نپتون از آب، متان و آمونیاک در یک مرکز جامد هم اندازه ی زمین ساخته شده است. فضا(جو) نپتون از هلیوم، هیدروژن و متان ساخته شده است که متان موجود آن را مانند اورانوس آبی رنگ کرده است. این سیاره دارای ۱۳ قمر تایید شده و یک قمر تایید نشده است، نپتون دارای ۶ حلقه است که دیدن آنها دشوار است.

 

سیاره
نپتون

 

مطالب مرتبط:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.