همیار مجازی

بنا های ساخته شده در قدیم که جزوه عجایب هفت گانه بودند

عجایب هفت گانه در قدیم

در این پست ۷ تا از عجایب دنیای قدیم را معرفی کنیم که فعلا فقط یکی از آنها هنوز پابرجا است و به حیات خود ادامه می دهد.

۱_ باغ معلق بابل

گفته می شود این باغ توسط نبوکدنصر دوم حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد برای همسرش ملکه امیتیس در بابل ساخته شد. این باغ ۲۴ متر ارتفاع داشته و بر روی آن درختان و گل هایی همیشه سر سبز وجود داشت که ملکه می توانست هر زمانی برود و گل بچیند. متاسفانه هنوز باستان شناسان محل دقیق این باغ را کشف نکرده اند و برخی از باستان شناسان نیز آن را زاده ی تخیلات می دانند اگرچه از این باغ در کتاب های بسیاری یاد شده است. باغ معلق بابل ۲ قرن پیش از میلاد با آمدن زلزله از بین رفته است.

بنا
باغ معلق

 ۲_ مجسمه بزرگ زئوس

این مجسمه ۴۳۲ سال قبل از میلاد برای محل بازی های المپیک ساخته شد. ساختن این مجسمه را مردی به نام فیدیاس بر عهده گرفت و گفت که آن را بعد از ۱۲ سال تکمیل می کند. سطح مجسمه زئوس که خدای خدایان است از عاج و طلا پوشیده شده است. در نهایت این مجسمه بزرگ در آتش سوخت که بقایای اون در سال ۱۹۵۰ در یک حفاری یافت شد.

بنا
مجسمه زئوس

۳_ معبد آرتمیس

معبد آرتمیس برای احترام به آرتمیس که دختر زئوس و الهه شکار و ماه بود ۵۶۰ سال قبل از میلاد در افسوس واقع در آسیای صغیر ساخته شد و یکی از بزرگترین بناهای زمان خود بود این بنا یکبار در ۳۵۶ سال قبل از میلاد در آتش سوخت و بعدا دوباره از نو ساخته شد ولی با اندازه ای بزرگتر این معبد بار ها آسیب دید و هر دفعه زیباتر و بزرگتر از قبل بازسازی می شد اما برای آخرین بار در حمله گوت ها نابود شد و هرگز بازسازی نشد یکی از دلایلی که بازسازی نشد هزینه بسیار زیاد آن بود. امروزه بقایای این معبد را میتوان در موزه ی لندن دید.

 

بنا
معبد آرتمیس

۴_ آرامگاه هالیکارناسوس

این آرامگاه برای ماسول پادشاه کاریا که یکی از ستراپ هخامنشیان بود در ۳۵۳ سال قبل از میلاد ساخته شد. آرتمیس همسر ماسول دستور داد ماهرترین معماران یونان را برای ساخت این بنا پیدا کنند که در آخر دو معمار به نام های ساتیروس و پیتیس ساختن این بنا را بر عهده گرفتن آرتمیس تمام ثروت ماسول را در این بنا خرج کرد. ارتفاع این بنا ۴۵ متر بود و قسمت پایینی آن به شکل مکعب بود، بر روی چهار دیوار اصلی این بنا تصویر هایی از خدایان و فرشتگان یونایی قرار داشت ستون های آن نیز با مرمر سفید تزئین شده بود. این آرامگاه با شکوه و زیبا در آخر توسط مسیحیان متعصب از بین رفت.

بنا
ارامگاه هالیکارناسوس

۵_ بنا بزرگ کولوس رودس

این سازه ی غول پیکر ۳۳ متری که در نزدیکی بندر شهر رودس قرار داشت از غنائم جنگی که در آن پیروز شده بودند ساخته شد. این مجسمه در واقع هلیوس خدای خورشید است که آن را برای حفاظت از شهر ساختند. این بنای بزرگ ۲۸۰ سال قبل از میلاد در عرض ۱۲ سال ساخته شد اما این مجسمه ی با شکوه ۶۰ سال بعد بر اثر زلزله از بین رفت.

بنا
بنای بزرگ کولوس رودس

۶_ فانوس اسکندریه

این فانوس حدود ۲۸۰ سال قبل از میلاد در اسکندریه مصر ساخته شد و ۱۲ سال زمان برد. این بنای بزرگ ۱۴۰ متر ارتفاع داشت و برای راهنمایی کشتی هایی که در دریا قرار داشتند ساخته شده بود گفته می شود ملوانان کشتی نور این فانوس را از ۴۷ کیلومتری می توانستند ببینند. این بنای با عظمت نیز در اثر دو زلزله در سال ۱۳۰۳ نابود شد.

بنا
فانوس اسکندریه

۷_ هرم بزرگ مصر

هرم بزرگ مصر ۲۵۵۲ سال قبل از میلاد توسط خوفو فرعون آن زمان ساخته شد این هرم بزرگ ۱۴۷ متری از ۲٫۳ میلیون سنگ ۲٫۵ تا ۱۵ تنی تشکیل شده است. هرم خوفو تا سال ۱۸۸۹ بلندترین بنای ساخته شده بود تا این که برج ایفل در پاریس ساخت و سازش تمام شد اما این بنا هنوز نیز یکی از بزرگترین سازه های ساخته شده به دست بشر است.

بنا
هرم بزرگ

 

بیشتر بخوانید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “بنا های ساخته شده در قدیم که جزوه عجایب هفت گانه بودند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.