همیار مجازی

ابر کامپیوتر جدید با ۱ میلیون هسته‌ی پردازنده ، سریعترین کامپیوتر جهان است!

ابر کامپیوتر SpiNNaker :

دانشمندان به تازگی کامپیوتری را اختراع کرده‌اند که می تواند فعالیت مغز را، دقیق تر از هر کامپیوتر دیگری در جهان شبیه سازی کند؛ این ابر کامپیوتر ، حدود ۱۹٫۵ میلیون دلار ارزش دارد و می‌تواند در هر ثانیه ۲۰۰ میلیون محاسبه را انجام دهد. آنها گفته‌اند که ساخت این ابر کامپیوتر نورومورفیک، ده سال به طول انجامیده است.

 

ابر کامپیوتر

این ابر کامپیوتر SpiNNaker نام دارد.

SpiNNaker از ۱۰۰ قطعه‌ی مجزا تشکیل شده است. این کامپیوتر از یک میلیون هسته‌ی پردازنده و ۱۲۰۰ تخته مدارِ متصل بهم ، تشکیل شده است.

SpiNNaker نه تنها مانند مغز انسان اطلاعات را پردازش میکند، بلکه دقیقا مانند نورون های عصبی انسان عمل میکند؛ زیرا مانند آنها شبیه سازی شده است. در مغز انسان ۱۰۰ میلیارد نورون به طور همزمان فعالیت میکنند و سیگنال ها را به هزاران مقصد می فرستند. بهتر است بدانید که نورون های عصبی از هر کامپیوتری در جهان سریعتر اند.

ابر کامپیوتر

 

در ابتدا تعداد هسته های پردازنده‌ی این کامپیوتر پانصد هزار تا بود. با حمایت از این پروژه تعداد آن دو برابر شد. قبلا، زمانی که SpiNNaker با تنها ۵۰۰،۰۰۰ پردازنده کار میکرد، می توانست به اندازه‌ی هشتاد هزار نورون در قشر مغز، فعالیت کند. از این کامپیوتر می توان به عنوان یک ابزار برای مطالعه اختلالات مغزی استفاده کرد. به همین دلیل محققان برای مطالعه بر روی بیماری‌های عصبی همچون پارکینسون ، از این ابر کامپیوتر کمک می‌گیرند.

 

با تمام قدرت محاسباتی و توانایی های مغز مانند، SpiNNaker چقدر نزدیک به رفتار مغز واقعی انسان است؟

استیو فوربر ، استاد مهندسی کامپیوتر و عضو هیئت مدیره‌ی دانشگاه منچسترِ انگلستان است.

او گفته است که :

SpiNNaker از یک سطح استثنایی ارتباطی در میان پردازنده های خود برخوردار است که بسیار شبیه یک شبکه عصبی مغز عمل می کند. در حال حاضر، دقیقا شبیه سازی مغز انسان به سادگی امکان پذیر نیست. یک دستگاه پیشرفته مانند SpiNNaker می تواند تنها یک بخش از ارتباطات انجام شده توسط مغز انسان را مدیریت کند. ما راه دور و درازی در پیش داریم.

او همچنین گفت :

حتی با یک میلیون پردازنده، ما تنها می توانیم به یک درصد از مقیاس مغز انسان نزدیک شویم


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • خانه
  • اخبار
  • تکنولوژی
  • ابر کامپیوتر جدید با ۱ میلیون هسته‌ی پردازنده ، سریعترین کامپیوتر جهان است!