همیار مجازی

تولید دمای ۶ برابر گرم تر از خورشید در راکتور هسته‌ای چین!

آیا می توان دمایی بالاتر از دمای خورشید تولید کرد؟!

دانشمندان در سراسر جهان برای دهه ها تلاش کرده اند تا میزان گرمای خورشید را بر روی زمین شبیه سازی کنند. اکنون دانشمندان چینی توانسته اند دمای پلاسمای داخل راکتور را تا ۶ برابر دمای خورشید برسانند. این خبر می تواند نوید تولید انرژی زیاد در آینده ای نه چندان دور باشد.

 

تولید

مؤسسه‌ی آزمایشگاهی اَبَر رسانای توکامَک چین در سال ۲۰۰۶ برای اجرای فعالیت های همجوشی هسته‌ای شروع به فعالیت کرد ؛ هم اکنون تیمی توانسته دمای پلاسمای داخل راکتور را به ۹۹۹۹۹۹۸۲٫۳ درجه‌ی سانتیگراد (تقریبا ۱۰۰ میلیون) برساند که این دما بیشتر از ۶ برابر دمای خورشید است؛ اما نه برای مدت زیاد؛ حداکثر زمانی که راکتور توانسته در این دما ثابت بماند ۱۰ ثانیه بوده است.

دمای خورشید ۱۵۶۹۹۷۲۶٫۸۵ درجه‌ی سانتی گراد است (تقریبا ۱۵/۷ میلیون)

تمام موجودات کره‌ی زمین، مستقیم یا غیر مسقیم به همجوشی هسته‌ای وابسته اند. همجوشی هسته‌ای همان چیزی است که در مرکز خورشید رخ می‌دهد. خورشید یک رآکتور عظیم همجوشی هسته‌ای است؛ این ستاره، هیدروژن را به عناصر سنگین تبدیل می‌کند و نور و گرمای حاصل از واکنش را برای ما که روی زمین هستیم، ارسال می‌کند.

تولید

William Dorland ، یک فیزیکدان است که در دانشگاه مریلند بر روی راکتور های همجوشی هسته‌ای مطالعه می کند. او می گوید :

این خبر بسیار هیجان انگیز است؛ از آن نظر نه که دانشمندان چینی توانستند اند که رکورد دانشمندان آلمانی را بشکنند؛ این تنها یک رکورد شکنی است؛ اما جالب اینجاست این تیم چینی از طریق همجوشی مغناطیسی به این دما رسیده اند. برای رسیدن به این دما شرایط سختی لازم است که این تیم از عهده‌ی آن بر آمده است.

 

رکورد قبلی در دست فیزیکدانان آلمانی بود که توانسته بودند دمایی ۳ برابر دمای هسته‌ی خورشید تولید کنند

 


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.