همیار مجازی

دانشمندان چینی ادعا کرده‌اند که DNAی انسان را تغییر داده‌اند!

میزان پیشرفت دانشمندان تاکنون :

در سال های اخیر دانشمندان راه های ساده تری نسبت به ویرایش ژن ها و رشته های DNA کشف کرده اند. ابزاری به نام CRISPR-cas9 می تواند بر روی DNA عمل کند تا یک ژن مورد نیاز را ایجاد کند یا یک ژن را غیر فعال سازد (ژنی که موجب بروز مشکل می شود)

یک دانشمند چینی از دانشگاه شنژن ، بر اساس پیشرفت چشمگیری که در تحقیق بر روی  CRISPR (کریسپر) بدست آورده است، ادعا کرده است که او موفق شده است در ایجاد اولین نوزاد تغییر ژن یافته در دنیا شده است دست داشته باشد. وی گفته است که با استفاده از یک ابزار قدرتمند جدید که قادر به بازنویسی طرح کلی DNA است این کار را انجام داده است.

دانشمندان

اگر ادعایش درست باشد ، این یک جهش بزرگی در علم خواهد بود.

یک دانشمند آمریکایی گفته که او در این کار مشارکت داشته است، اما این نوع ویرایش ژن در ایالات متحده ممنوع است، زیرا تغییرات DNA می تواند به نسل های آینده منتهی شود و به دیگر ژن ها آسیب می رساند.

محققان چینی ادعا می کنند که او برای اولین بار به کمک نوزادانی با بیماری های ارثی شتافته است. اما همه از این آزمایش بحث برانگیز پشتیبانی نمی کنند. دانشمندان زیادی از سراسر دنیا گفته‌اند که این کار بیش از حد ناخوشایند و غیر انسانی است و بعضی ها گزارشات چینی را به عنوان آزمایش بر روی انسان محکوم می کنند.

محقق، He Jiankui از شنژن در طی درمان های باروری تغییر جنین بر روی هفت زوج، این آزمایش را انجام داده است. او گفته که هدف او درمان یا پیشگیری از یک بیماری ارثی نیست، بلکه سعی دارد تا ویژگیهایی را که بعضی از افراد به طور طبیعی دارد را در ژن افراد دیگر نیز به ثبت برساند تا آنها نیز آن ویژگی را دارا باشند. ایجاد یک ویژگی برای مقاومت در برابر بیماری ها؛ مانند توانایی مقاومت در برابر آلودگی احتمالی با ویروس اچ آی وی (ویروس ایدز).

او گفت : من احساس مسئولیت زیادی می کنم. جامعه در مورد اجازه یا ممنوعیت چنین علمی تصمیم می گیرد.

فعلا این آزمایش به تأیید نرسیده است و در مورد صحت آزمایش نمی توان مطمئن بود.


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.