همیار مجازی

چشم انسان چند مگاپیکسل است؟. مقایسه‌ی چشم با دوربین

با توجه به گفته های دکتر Roger Clark ، وضوح تصویری (رزولوشن) چشم‌ انسان ۵۷۶ مگاپیکسل است . که این اندازه بسیار بیشتر از دوربین های امروزی است. اما واقعا این به چه معناست؟ آیا چشم انسان واقعا از دوربین ها بهتر عمل می کند؟

رزولوشن ۵۷۶ مگاپیکسلی به این معنی است که وضوح این تصویر به قدری بالا است و همچنین کیفیت تصویر به گونه‌ای می باشد که مغز شما نمی تواند این تصویر را پردازش کند؛ اما واقعیت چیز دیگریست. ۵۷۶ مگاپیکسل با اندازه های متفاوت؛ پیکسل های کوچک با وضوح بالا در مرکز و پیکسل های بزرگ با وضوح پایین در کناره های تصویری که چشم تهیه می کند. واقعیت این است که ۵۷۶ میلیون پیکسل هم انداره در یک جای نمی گیرند.
‌‌دکتر Clark می گوید :

از آنجایی چشم انسان توانایی دید تنها یک منطقه‌ی خاص را دارد، مجبور است که در محیط بچرخد تا آن را مشاهده کند؛ بنابراین یک نگاه لحظه‌ای به محیط رزولوشن تصویر دریافت شده از ۵۷۶ مگاپیکسل به ۱۰ مگاپیکسل می‌رساند. بهتر است که بدانید در مرکز میدان دید رزولوشن تصویری که می بینیم تقریبا به ۱۰ مگاپیکسل می‌رسد.

به همین دلیل چشم های شما دارای نقایصی است که در دوربین به هیچ وجه قابل قبول نیستند. شما فقط با وضوح بالا یک منطقه بسیار کوچک در مرکز دید خود، به نام fovea را می بینید. شما یک نقطه کور دارید که در این نقطه عصب بینایی شما با شبکیه شما مطابقت دارد و روی هم قرار می گیرند. شما چشم های خود را در اطراف یک صحنه حرکت می دهید نه تنها برای دریافت اطلاعات بیشتر، بلکه برای اصلاح این نقص ها در سیستم دیداری خود.

چشم

پرسش اشتباه

با این حال، قطعا از رزولوشن مگاپیکسلی دیدگان شما سوال اشتباهی مطرح می شود. مقایسه‌ی این دو (چشم و دوربین) درست نیست. چشم یک لنز دوربین نیست و صرفا برای ثبت تصاویر نیست. چشم می کوشد تا سرنخ ها و اطلاعاتی را (با توجه به میزان تمرکز شما) جمع آوری کند و آن را به مغز شما بفرستد.


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.