همیار مجازی

کاوشگر ناسا با موفقیت روی مریخ فرود آمد؛ پایان سفر ۴۵۸ میلیون کیلومتری!

تازه ترین کاوشگر ناسا برای بررسی مریخ، با موفقیت روی این سیاره نشست.

نام این کاوشگر InSight است.

این کاوشگر که در ۵ می ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-۰۵-۰۵)، در ساعت ۱۱:۰۵ روز دوشنبه به فضا پرتاب شده بود، در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-۱۱-۲۶)، در ساعت ۱۱:۵۲:۵۹ شب دوشنبه، پس از ۶ ماه و ۲۱ روز، بر روی سطح مریخ فرود آمد.

InSight که به مانند یک ربات زمین شناس عمل می‌کند، قرار است سطح مریخ را حفر و نمونه برداری کند تا دانشمندان اطلاعاتی را درباره پیدایش این سیاره به دست بیاورند و تا بدانند که این سیاره تا چه اندازه به ماه و زمین شباهت دارد.

کاوشگر
نخستین تصویر دریافتی کاوشگر InSight که سطح محل فرود را در Elysium Planitia نشان می‌دهد.

 

در طی این مأموریت دو ساله، InSight گودالی به عمق ۵ منر حفر می کند و همچنین میزان درجه حرارت، چگونگی چرخش مریخ به دور خود و نشانه های زلزله در این سیاره را اندازه گیری، بررسی و ضبط میکند.

دو ماهواره کوچک به نام MarCOs نیز همراه این کاوشگر به سوی مریخ پرتاب شده است که ماموریت آنها فرستادن اطلاعات به زمین است.

این نخستین بار است که ژرفای مریخ بوسیله دانشمندان بررسی می شود.

کاوشگر

Jim Bridenstine مدیر و مسؤل سازمان ملی هوا و فضای آمریکا (NASA) می گوید :

امروز، ما با موفقیت در مریخ فرود آمدیم برای هشتمین بار در تاریخ بشر. InSight در داخل مریخ مطالعه خواهد کرد و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار ما قرار خواهد داد؛ این دستاورد نشان دهنده خلاقیت امریکا است و شرکای بین المللی ما آن را به عنوان یک وفای به عهد خدمت می دانند و با پشتکار تیم ما بهتر از این خواهیم بود.

با این حال مقامات ناسا می‌گویند دو تا سه ماه طول می‌کشد تا ابزار اصلی برای انجام اکتشافات مورد نظر به مرحله بهره‌ برداری برسد.


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.