همیار مجازی

عنکبوت شگفت انگیزی که به نوزادانش شیر می دهد!

کشف گونه‌ی جدیدی از عنکبوت که دانشمندان را شگفت زده کرد!

شیر دهی یکی از ویژگی های منحصر به فرد پستانداران است اما گروهی از محققان چینی به تازگی نوعی عنکبوتِ مادر را پیدا کرده‌ اند که همانند پستانداران به نوزادان خود شیر می‌ دهد!

عنکبوت

این شیر از موادی تشکیل شده است که می تواند نوزادان عنکبوتِ ماده را تا هفته ها زنده نگه دارد. محققان می گویند شکل گیری این ویژگی در بدن این عنکبوت ها ناشی از کمبود های غذایی در محیط زندگی آنها بوده و گونه های قبلی آنها از چنین ویژگی‌ای برخوردار نبوده‌اند.

نام این عنکبوت ماده Toxeus magnus است

Chen Zhanqi ، دانشمند گیاه شناسی در استان خیشوانگبانا واقع در چین است. او متوجه شد که از عنکبوتی ماده با نام Toxeus magnus از خانواده‌ی عنکبوت‌های جهنده ، مایع شیر مانند زرد رنگی ترشح می شد که این مایع سرشار از قند و چربی و پروتئین بود.

براساس مقاله‌ی منتشر شده در مجله Science ، محققان به مدت چند روز بچه‌ عنکبوت‌های تازه متولد شده را مورد بررسی قرار دادند و مشاهده کردند که آنها قطرات کوچکی از شیر را در اطراف شکم مادرشان می‌چشند. این شیر حدود چهار برابر بیشتر از شیر گاو دارای پروتئین است در حالی که مقادیر چربی و قند نسبتا کمتری دارد. آنها متوجه شدند که در اطراف شکم عنکبوت مادر منفذ هایی به وجود می آید که عنکبوت های تازه متولد شده مستقیما از آنجا از شیر مادر تغذیه می کنند.

محققان دریافتند که نوزادان تقریبا پس از بیست روز برای یافتن غذا لانه را ترک می کنند. اما تا زمانی که آنها بالغ نشده باشند، عنکبوت مادر به آنها شیر می دهد؛ این عنکبوت ها پس از ۴۰ روز به طور کامل بالغ می شوند.

این یک نوع جهش شگفت انگیز در بین گونه های جانداران است.


بیشتر بخوانید :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “عنکبوت شگفت انگیزی که به نوزادانش شیر می دهد!

[…] عنکبوت شگفت انگیزی که به نوزادانش شیر می دهد! […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.